Dog bowl Cat bowl 18 cm
Description
Dog bowl Cat bowl 18 cm - Polish Pottery.
Boleslawiec pottery - handpainted. Dog paws pattern with a geometric motif. Everything in shades of blue. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Maximum diameter | 18 cm |
| Minimum diameter | 15.5 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 790 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 1767 |
