Fondue BOWL 16 cm
Description
Founde bowl, salad bowl, fruit bowl ø 16 cm - round.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern with plant motifs in blue and green. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Capacity | 900 ml |
| Weight 1 pc. | 700 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0377 R |
