Heart bowl Cake form 20.5 cm
Description
Heart bowl Cake form Casserole dish Loaf form 20.5 cm Baking dish.
Pattern with tulips . Red betwwen blue. Delicate, ornamental green and blue floral motif around. The edge is finished in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Maximum length | 20.5 cm |
| Maximum width | 20.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | 650 ml |
| Weight 1 pc. | 780 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2599 |
