Juice JUG Water JUG Vase 1.25 l
Description
Juice JUG Water JUG 1250 ml - Vase.
Plant pattern in dark blue (small fruti) and green colors. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 1 250 ml |
| Height | 19.5 cm |
| Infusion diameter | 9 cm |
| Maximum diameter | 13 cm |
| Maximum width | 21 cm |
| Weight 1 pc. | 950 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
