Juice JUG Water JUG Vase 800 ml
Description
Juice JUG Water JUG 800 ml - Vase.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in navy blue and green. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 800 ml |
| Height | 17.5 cm |
| Infusion diameter | 9 cm |
| Maximum diameter | 11 cm |
| Maximum width | 19 cm |
| Weight 1 pc. | 700 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135 |
