Soup BOWL Muesli BOWL 17 cm
Description
Soup, muesli or salad BOWL ø 17 cm
Catty pattern. Around the paw prints in shades of blue and black. The edge in navy blue with a motif of cats. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 17 cm |
| Capacity | 650 ml |
| Height | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2155 |
