Soup BOWL Muesli BOWL 17 cm
Description
Soup, muesli BOWL ø 17 cm Salad BOWL.
Classic pattern in a vintage style - navy blue dots on a white background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 17 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Capacity | 450 ml |
| Weight 1 pc. | 540 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0061 |
