Tea CUP 200 ml Teapot 300 ml SET
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer Teapot 400 ml SET.
Classic pattern - a strip of white hearts on a navy blue background, fine dots and spirals in navy blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - capacity | 400 ml |
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 18 cm |
| Cup - diameter | 9 cm |
| Cup - height | 6 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Cup with saucer - weight | 500 g |
| Teapot - height | 12.5 cm |
| Maximum width | 19 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 9.5 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 7.5 cm |
| Teapot - weight | 480 g |
| Weight 1 pc. | 980 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375M |
