Tea CUP 200 ml Teapot 400 ml SET
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer Teapot 400 ml SET.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. Geometric circle pattern and brown fence. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - capacity | 300 ml |
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 16 cm |
| Cup - diameter | 9 cm |
| Cup - height | 6.5 cm |
| Saucer - diameter | 16.5 cm |
| Saucer - height | 2.7 cm |
| Cup with saucer - weight | 560 g |
| Teapot - height | 11 cm |
| Maximum width | 18.5 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 11 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 7 cm |
| Teapot - weight | 440 g |
| Weight 1 pc. | 1000 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0340 |
