Tea Coffee CUP 180 ml with saucer
Description
Tea Coffee 180 ml CUP with saucer.
Floral pattern. Red lilies and bells surrounded by floral motifs in light shades of green. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 180 ml |
| Total height | 9 cm |
| Cup - diameter | 8 cm |
| Cup - height | 7.5 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern No. | 1550 |
