Tea Coffee CUP 180 ml with saucer
Description
Tea Coffee 180 ml CUP with saucer.
Floral pattern in dominant colors: red and blue. Beautiful and delicate. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 180 ml |
| Total height | 9 cm |
| Cup - diameter | 8 cm |
| Cup - height | 7.5 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1528 |
