Tea Coffee CUP 300 ml with saucer
Description
Tea Coffee 300 ml CUP with saucer.
UNIQUE pattern - Heart pattern. Multicolored hearts on a navy blue background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 300 ml |
| Total height | 10 cm |
| Cup - diameter | 9.5 cm |
| Cup - height | 9 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | U4835 |
