Teapot 900 ml with tea infuser
Description
Teapot 900 ml with tea infuser.
CLASSIC pattern in the VINTAGE style in the colors of blue, green and brown with yellow stars and red holly fruits. It is distinguished by reindeers motif. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 900 ml |
| Height | 13.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Maximum diameter | 13 cm |
| Inlet diameter | 9 cm |
| Infuser capacity | 100 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 800 g |
| Pattern designer | Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 1485 |
