Teapot 0.9 l with warmer
Description
Teapot Jug 900 ml with warmer.
Unique pattern - red bullfinch bird. Bullfinch birds on a branch in winter colors. Leaves and fruits of gaultheria. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - Capacity | 900 ml |
| Maximum height | 19.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Teapot - Height | 13.5 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 13 cm |
| Teapot - Inlet diameter | 9 cm |
| Teapot - Weight | 690 g |
| Warmer - Height | 6.5 cm |
| Warmer - Diameter | 13 cm |
| Warmer - Weight | 470 g |
| Weight 1 pc. | 1160 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Dekor No. | U4917 |
