Warmer 13 cm - for 800 ml or 900 ml teapot
Description
Warmer 13 cm - for 800 ml or 900 ml teapot.
Classic pattern in a vintage style - navy blue dots on a white background. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Teapot - Capacity | 900 ml |
| Maximum height | 19.5 cm |
| Maximum width | 21.5 cm |
| Teapot - Height | 13.5 cm |
| Teapot - Maximum diameter | 13 cm |
| Teapot - inlet diameter | 9 cm |
| Teapot - Weight | 690 g |
| Infuser capacity | 100 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 7 cm |
| Warmer - Height | 6.5 cm |
| Warmer - diameter | 13 cm |
| Warmer - Weight | 470 g |
| Weight 1 pc. | 1 270 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0061 |
