BOWL Corn stand 21.5 cm
Description
BOWL Corn stand 21.5 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in blue and navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 21.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 3.6 cm |
| Weight 1 pc. | 330 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 2394 |
