Baking DISH Bowl 20.5 cm
Description
Baking dish Pie form ø 20.5 cm Salad bowl.
Vintage style pattern - large dots in navy blue. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 20.5 cm |
| Height | 5 cm |
| Capacity | 800 ml |
| Weight 1 pc. | 790 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Bronislaw Wolanin |
| Pattern no | 0036 |
