Baking dish Cake form 25 cm
Description
Baking dish Cake form Casserole dish 25 cm Rectangular bowl.
Unique pattern - red bullfinch bird. Bullfinch birds on a branch in fall colors. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 25 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight 1 pc. | 950 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Dekor No. | U4908 |
