Baking dish Loaf form 16 cm
Description
Loaf form Cake form Baking dish 16x9 cm Rectangular bowl.
Boleslawiec pottery - handpainted. Ornamental pattern in green. Border in green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 16 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 6 cm |
| Capacity | 1000 ml |
| Weight 1 pc. | 400 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Pawel Jarczynski |
| Pattern no | 1172 |
