Bowl FISH Platter 19.5 cm
Description
Bowl FISH 19.5 cm Platter.
Plant pattern in brown and green colors. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 19.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | 290 ml |
| Weight 1 pc. | 410 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0135A |
