Bubble MUG 250 ml
Description
Bubble MUG 250 ml
Ornamental pattern in green and navy blue colors. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 250 ml |
| Diameter | 7.5cm |
| Height | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 290 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 0436 |
