Bubble MUG 350 ml HEARTS
Description
Bubble MUG 350 ml.
Classic pattern in a vintage style. White hearts on a navy blue background separated by dots. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375E |
