Bubble MUG 350 ml
Description
Bubble MUG 350 ml
Romantic pattern for Valentine's Day - red hearts on a blue background. The edge is finished in navy blue. Bolesławiec Pottery - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 350 ml |
| Diameter | 8.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 360 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jolanta Okraska |
| Pattern No. | 1677 |
