Christmas tree decoration Snowflake
Description
Christmas tree decoration Snowflake.
Boleslawiec pottery - handpainted. CHRISTMAS pattern - winter landscape with a cottage and navy blue stars.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 7.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Weight 1 pc. | 30 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern No. | 0366 |
