Espresso 60 ml CUP with saucer Sugar bowl 100 ml SET
Description
Espresso 60 ml CUP with saucer Sugar bowl 100 ml SET.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern in navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 60 ml |
| Cup - diameter | 6 cm |
| Cup - height | 5.8 cm |
| Saucer - diameter | 11 cm |
| Saucer - height | 1.5 cm |
| Cup with saucer - weight | 250 g |
| Sugar bowl - capacity | 100 ml |
| Sugar bowl - height | 9.5 cm |
| Sugar bowl - diameter | 7.5 cm |
| Sugar bowl - weight | 230 g |
| Weight SET | 480 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Designer | Anna Fryc |
| Pattern no | 1047 |
