Espresso CUP 60 ml
Description
Espresso 60 ml CUP with saucer.
Ornamental pattern. Green and blue spirals and dots, and white flowers. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup – capacity | 60 ml |
| Total height | 7 cm |
| Cup – diameter | 6 cm |
| Cup – height | 5.8 cm |
| Saucer – diameter | 11 cm |
| Saucer – height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 250 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2371 |
