Honey container 340 ml
Description
Honey container Volume 340 ml with a lid.
Floral pattern in navy blue and light gray. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 340 ml |
| Maximum diameter | 9.5 cm |
| Diameter | 8 cm |
| Total height | 17 cm |
| Height - container | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 340 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern no | 1829 |
