JUG Coffee jug 1500 ml
Description
JUG Coffee jug 1500 ml
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 1 500 ml |
| Height | 23.5 cm |
| Infusion diameter | 9.5 cm |
| Maximum diameter | 14 cm |
| Maximum width | 21 cm |
| Weight 1 pc. | 1 050 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Irena Maczka |
| Pattern no | 2148 |
