MUG 400 ml with infuser and lid
Description
MUG 400 ml with infuser and lid to make tea and herbs.
Winter pattern in navy blue. Pattern with snowflakes, reindeers and Christmas trees. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 460 ml |
| Diameter | 8 cm |
| Mug height | 12.5 cm |
| Total height | 13.5 cm |
| Infuser capacity | 120 ml |
| Infuser height | 7.5 cm |
| Infuser maximum diameter | 8 cm |
| Lid - diameter | 9 cm |
| Lid - height | 1.5 cm |
| Weight 1 pc. | 690 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 1931 |
