Oval DIVIDED PLATTER 28.5 cm
Description
Divided platter with 2 sections 28.5 cm oval.
Ornamental pattern in green and navy blue colors. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 28.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 5 cm |
| Weight 1 pc. | 820 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 0436 |
