Piggy bank 13.5 cm
Description
Piggy bank 13.5 cm
Floral pattern with a floral motif in gray and navy blue colors. Boleslawiec Pottery - Handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 13.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 230 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2099 |
