Salad BOWL 24 cm
Description
Salad bowl Fruit bowl ø 24 cm round.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style - large spirals on a white and navy blue background. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 24 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 1650 ml |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0374 F |
