Salad BOWL 24 cm
Description
Salad bowl Fruit bowl ø 24 cm round.
Floral garden with a dominant red roses motif. Boleslawiec pottery - handpainted. Border in green.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 24 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 1650 ml |
| Weight 1 pc. | 1100 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern No. | 2120 |
