Salt shaker Salt container 13 cm to hang
Description
Salt container 13 cm. Salt shaker with a lid. To hang.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style in blue, green and brown. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 420 ml |
| Overall height | 16 cm |
| Container height | 8 cm |
| Container length | 13 cm |
| Container width | 9 cm |
| Weight 1 pc. | 620 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern | Traditional - Peacock |
| Pattern no | 0054 |
