Soup BOWL Muesli BOWL 16 cm
Description
Soup Muesli BOWL ø 16 cm Salad BOWL.
Boleslawiec pottery - handpainted. Ornamental pattern in navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Capacity | 600 ml |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Krystyna Dacyszyn |
| Pattern no | 1548 |
