Soup BOWL Muesli BOWL 16 cm
Description
Soup Muesli or Salad BOWL ø 16 cm
Princess pattern in a red flower dress. Green-blue-black floral motif around. Navy blue edge finish. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 16 cm |
| Capacity | 600 ml |
| Height | 6.5 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2290 |
