Soup BOWL Muesli BOWL 17 cm
Description
Soup, muesli BOWL ø 17 cm Salad BOWL.
Blue bird, tit, sitting on a branch. Pattern in shades of blue. Boleslawiec pottery - handpainted. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 17 cm |
| Height | 5.5 cm |
| Capacity | 450 ml |
| Weight 1 pc. | 540 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designers | Maria Starzyk, Wirginia Cebrowska |
| Pattern No. | 2679 |
