Spoon stand Spoon rest 17.5 cm
Description
Spoon rest Spoon stand 17.5 cm Spoon holder.
Classic pattern - a strip of white hearts on a navy blue background, fine dots and spirals in navy blue. Border in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 17.5 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | 90 ml |
| Weight 1 pc. | 200 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0375M |
