Sugar BOWL 300 ml
Description
Sugar bowl 300 ml
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 300 ml |
| Height | 11 cm |
| Diameter | 8.5 cm |
| Maximum diameter | 10.5 cm |
| Maximum width | 15 cm |
| Weight 1 pc. | 440 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
