Sugar bowl and milk jug SET
Description
Sugar bowl 200 ml and Milk jug 200 ml SET with a tray.
Christmas pattern in vintage style in blue and brown colors with a Christmas tree, stars and snow. Geometric circle pattern and brown fence. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Tray Length | 24.5 cm |
| Tray Width | 13 cm |
| Tray Height | 2.5 cm |
| Height | 11 cm |
| Sugar-bowl Capacity | 200 ml |
| Sugar-bowl Diameter | 7 cm |
| Sugar-bowl Height | 10 cm |
| Jug - Capacity | 200 ml |
| Jug - Diameter | 5 cm |
| Jug - Height | 7.5 cm |
| Weight 1 pc. | 980 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Jacek Chyla |
| Pattern No. | 0340 |
