Tea Coffee 200 ml CUP with saucer
Description
Tea Coffee 200 ml CUP with saucer.
Unique pattern - Swallow bird in black and white colors. Swallow birds resting. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 200 ml |
| Total height | 9.5 cm |
| Cup – diameter | 9 cm |
| Cup – height | 8.5 cm |
| Saucer – diameter | 15 cm |
| Saucer – height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | U4831 |
