Tea Coffee CUP 300 ml with saucer
Description
Tea Coffee 300 ml CUP with saucer.
Unique dachshund motif and blue or black paw prints. Perfect for dog lovers. Delicate floral finish. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Cup - capacity | 300 ml |
| Total height | 10 cm |
| Cup - diameter | 9.5 cm |
| Cup - height | 9 cm |
| Saucer - diameter | 15 cm |
| Saucer - height | 2 cm |
| Weight 1 pc. | 550 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Starzyk |
| Pattern No. | 2152 |
