Teapot Jug 400 ml
Description
Teapot 400 ml Jug.
Boleslawiec pottery - handpainted. Pattern in a classic style with dominant navy blue. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 400 ml |
| Height | 11 cm |
| Maximum width | 17 cm |
| Maximum diameter | 10 cm |
| Inlet diameter | 7 cm |
| Weight 1 pc. | 400 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Anna Pasierbiewicz |
| Pattern no | 0016 |
