Teapot Jug 600 ml with a filter in the spout
Description
Teapot Jug 600 ml with a filter in the spout.
Boleslawiec pottery - handpainted. Floral pattern with dominant red. Border in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Capacity | 600 ml |
| Height | 16 cm |
| Maximum width | 18 cm |
| Maximum diameter | 11 cm |
| Inlet diameter | 8.5 cm |
| Weight 1 pc. | 600 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Teresa Liana |
| Pattern no | 1964 |
