Vase 12.5 cm DANDELION
Description
Vase 12.5 cm
BLOWERS in navy blue color. The edge in navy blue. Boleslawiec pottery - handpainted.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 12.5 cm |
| Capacity | 440 ml |
| Infusion diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 320 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Mariusz Ochocki |
| Pattern No. | 2550 |
