Vase 12.5 cm HEARTS
Description
Vase 12.5 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style. Navy blue hearts on a white background. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Height | 12.5 cm |
| Capacity | 440 ml |
| Infusion diameter | 6 cm |
| Maximum diameter | 8 cm |
| Weight 1 pc. | 320 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0570 B |
