Warmer 15 cm - for 1200 ml or 1800 ml teapot
Description
Warmer 15 cm - for 1200 ml or 1800 ml teapot.
Pattern with floral and plant motif, with dominant navy blue. Cornflower. The edge in navy blue. Ceramics Bolesławiec - HANDMADE.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Warmer - Height | 8 cm |
| Warmer - diameter | 15 cm |
| Warmer - Weight | 680 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Honorata Kedzierska |
| Pattern no | 0976 |
