





Historia Ceramiki Artystycznej Bolesławiec sięga czasów średniowiecza. W XIX wieku ceramikę bolesławiecką zaczęła wyróżniać specjalna i oryginalna technika zdobienia. Powstała, ponieważ tutejsi garncarze postanowili uatrakcyjnić swoje wyroby, kiedy ich ceramika cieszyła się coraz większą popularnością w Europie. Twórcami ceramicznej tradycji byli Niemcy. Wymyślona przez nich stempelkowa metoda zdobienia nieustannie przeżywa swój renesans. Oprócz stempli z oryginalnej gąbki dekoracje malowane są także pędzelkiem przy użyciu naturalnych farb. Miejscem, w którym powstawały kolejne zakłady był od początku Dolny Śląsk. Od zawsze słynął z fabryk ceramiki i hut szkła – najznamienitszych w tej części Europy. Na wyroby tutejszych rzemieślników oczekiwały dwory królewskie w całej Europie, a i dzisiaj niepowtarzalne dekoracje z Dolnego Śląska są rozpoznawalne na całym świecie.
Największe wyzwanie stanęło przed pracownikami zakładów, ceramicznych w Bolesławcu, po II Wojnie Światowej. Fabryki opuszczone przez właścicieli, bez maszyn należało przywrócić do istnienia. Ceramika Artystyczna Bolesławiec przejęła tradycje po fabryce „Paul und Sohn” 1893-1945. Potomkowie Juliusa Paula – założyciela fabryki w 1893 roku – odwiedzili obecny zakład w 2004 roku. Dzisiaj fabryka to współczesny przemysł artystyczny produkujący sztukę użytkową, który opiera się na własnym oryginalnym wzornictwie, łączy lokalną tradycję z najnowszymi trendami światowego design. Zainteresowanie handlowców zachodnioeuropejskich zdobnictwem metodą stempelkową spowodowało, że stała się ona dominująca. Każde naczynie dekorowane jest ręcznie przy pomocy wycinanych w naturalnej gąbce stempelków i pędzla oraz przy użyciu ekologicznych farb. Pomalowane w unikalne wzory naczynia trafiają do pieca, gdzie są wypiekane w temperaturze 1250 stopni Celsjusza. Ceramika jest bezpieczna i może być używana w piekarnikach, a także myta w zmywarkach.
W 1989 roku zakład Ceramiki Artystycznej powiększono, co pozwoliło sprostać narastającemu popytowi. Wyroby doprowadzone do perfekcji kształtów, form i zdobień stały się artykułami nagradzanymi na przeróżnych międzynarodowych imprezach wystawienniczych w kraju i zagranicą. Obok tradycyjnych rynków zbytu takich jak Niemcy, Holandia, Francja , Stany Zjednoczone, odbiorcami są też rynki dość hermetyczne: Australia, Nowa Zelandia, Skandynawia, Korea, czy Japonia. Wszystkie dekoracje są wyjątkowe i charakterystyczne wyłącznie dla Bolesławca, cieszą się uznaniem na całym świecie.






















