Breakfast Dessert PLATE Cake plate 20 cm
Description
Breakfast Dessert PLATE ø 20 cm Cake plate.
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern in a vintage style in blue, green and brown. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Diameter | 20 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Weight 1 pc. | 500 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern | Traditional |
| Pattern no | 0054 A |
