Butter dish Butter container 14 cm
Description
Butter dish Butter container 14 x 10 cm
Boleslawiec pottery - handpainted. Classic pattern - spirals and dots in navy blue. The edge in navy blue.
The original Polish pottery, decorated by hand with stamp method using sea sponge, brushes and natural paints.
The product is fired at 1250 ºC.
It is oven, microwave and dishwasher safe.
Product parameters
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight 1 pc. | 640 g |
| ~~ | ~~ |
| Dishwasher | Yes |
| Oven | Yes |
| Microwave | Yes |
| ~ | ~ |
| Hand painted | Yes |
| Pattern designer | Maria Ciszewska |
| Pattern no | 0412 |
